Marineco Seacliff Endurance Ride 2017

 Winners of the ER classes of 2016

 FEI120** Robert Newall Loti du Caussanel 15.7 kph
120Elevator Suzanne Taylor Salsa Caramel 11.57 kph
 80ER Chris MacMillan Coolagoree Glen Thunder 15.91 kph
 60ER Grainne Paterson  C.S. Kismet 18.07 kph

Friday Pleasure Results

  Judith Allan Biscuit 10.00kph
  Jenny Baird Wee Bobby 10.11kph
  Jane Bury  Elvingston Jupiter 10.00kph
  Pauline Duncan Suzy Sioux (Indie) 9.70kph
  Karen Inkster Connie10.67kph
  Barbara Jordan  Jamie-son 9.60kph
  Ruth Kirkpatrick Brandy Bruno 9.32kph
  Joan Lewis Calibra 9.60kph
  Rhona Matthews Rosie 9.60kph
  Sarah McEwan Zenith of Caenlochan 9.32kph
  Gillian Murray  Bonny 10.00kph
  Sheila Ogilvie General George 10.00kph
  Evelyn Orr Ginti 9.70kph
  Arlene Parvin  Kingsmeadowhouse Magicmaker 10.55kph
  Hilary Paterson  Rhinns Point Sendac 9.32kph
  Carol Potter Rhydypandy Olympic Gold 10.55kph
  Peter Richardson  Sioux 10.21kph
  Lesley Sinclair Mr Blue Sky 9.50kph
  Katriona Robb Alfie the Great 9.90kph
  Kaye Jackson Dana 9.90kph
  Sarah Grant-Suttie Scole Vanessa 9.90kph
  Louise Walker Oakvale Lady 9.32kph

 

Saturday ER Full Results

 160km ER Jill Calder Just Silver Fail VG4 
  Tilly Hepburn-Wright Tik-Tik Fail VG2
  Suzanne Taylor Salsa Caramel 120km Elevator
    
 FEI 120km**  Robert Newall Loti du Caussanel 1st Place
  Helen McFarland She Stoops to Conquer 2nd place
  Candy Cameron Indian Djesik 3rd place
  Francisca Bakker Aratahnes Phoebe 4th place
  Linda Cowperthwaite Maraday Mystaron 5th place
  Tricia Hirst Fantasia IV 6th place
  Susan Higgins Aberllwyds Another Rose 7th place
  Abdulla Ghanim Al Marri Saher D'Escamps FNR
  Ghanim Said Salim Al Owaisi Valinor Park Gadras FNR
  Khalifa Ghanim Al Marri Mi Kalypso FNR
  Mohammed Aida SC Zeus FNR
  Saeed Ahmad Jaber Al Harbi Espoir De Bozouls FNR
   
  FEI 90km* Lisa Falk Gitana (Ghala bunt Pamour) Fail VG1
 Andrea Mitchell Mehdami Retired
 Fionnghuala Paterson Tannasg Psyonny Fail VG3
    
 80km ER Chris MacMillan Coolagoree Glen Thunder 1st and Best Condition
  Rachael Fothergill Royal Olympian 2nd=
  Wendy Kyle Azraa 2nd=
  Avril Bruce  Chalice Fail VG3
 Lisa Maitland Perugee Retired
  Liz Paul Artizana Oberon Fail VG3
    
  60km ER Grainne Paterson  C.S. Kismet 1st
  Kaye Conafray Staffords Enchantress  2nd
  Anne Short Sirnunn Golden Snowflake  3rd
 Kathleen McGhee Sulan Electric Prince 4th
  Alison Thorburn  Phoebe Rose 5th
  Emma Leigh Clover Fire N Ice 6th and Best Condition
  Robyn Jones Pippa Retired VG1
  Marina MacArthurRinging Solitaire Retired VG1
  Cheryl Wallace Lindston Kytrina Fail VG1

 

Sunday CR Results

 

  60km CR  Julie Banks Mill Starlight 11.92kph
   Nicola Bowley  LTF Narada Fail
   Gill Steven Rocky 11.79kph and Best Condition
    
   50km Holly Algeo Sir Nunns Lady Samantha 11.21kph
  Gill Brittle Holme Park Flirt 10.89kph
  Pamela Campbell Bailie 12.00kph
  Caroline Hales Islay Fail
  Angela Heidemann Reuben 10.74kph
  Bernhard Heidemann Harley Davidson Heidemann 10.74kph
  Rosemary Matthew Crioch Khamsin 10.20kph
  Rachel McDonald Ard Shelly 10.89kph
  Lynsey McLernon Benjamin 12.00kph
  Rebecca Northover Kal Baishakhi  10.20kph
 Sandra Park Badgershill Birch Wood  11.21kph
  Arlene Parvin Kingsmeadowhouse Magicmaker 10.89kph
  Karin Rodger Fantasi Sky 12.05kph and Best Condition
 Vicki Shepherd  Taffy 12.29kph
  Rosemary Sloan One Cool Smokey 10.20kph
  Holly Walker Tannasg Amber 12.29kph
  Sarah Walker Tannasg Tia 12.29kph
  Sasha Walker  Ameera 12.29kph
    
  40km Natalie Edwards HS Jibran 12.11kph
  Eleanor Gardiner Blue Fail
  Jocelyn Gray Touchdown Boris 10.78kph
  Caitriona Houston A Chailin Mo Chroi Retired
  Donald Inglis Miss Iverley 10.27kph
  Penny Johnston Jade 12.11kph
  Emma Lang Duncrahill Shining Star 11.79kph
  Amanda Lister Sparky 12.11kph and Best Condition
  Hazel McCorkindale THF Silvallyah 11.73kph
  Neil Paterson Jasmine 10.27kph
 Mark Rutten Nedja du Barthas 11.79kph
  Rachel Sykes Djouval 11.79kph
    
   30km Barbara Austin Bonnie Lass 10.77kph
  Derek Horsburgh Austin 13.13kph and Best Condition
  Gillian Jamie  Ardfinnan Stormy Gale 10.66kph
 Rhona Matthews  Rosie 13.55kph
  Ged McKenna Santro 10.82kph
  Susan Menelaws Rocco 13.73kph
  Gillian Murray Bonny 9.91kph
  Sheila Ogilvie General George 9.91kph
 Fiona Penney  BJ'S Spirit 10.29kph
  Peter Richardson Sioux 11.41kph
  Dot Ross Coco of Caldside 10.66kph
  Catriona Rowan Catlaw Quazar 11.54kph
 Anne Scott  Dream Magic 10.82kph
  Gavin Shaw Jas 11.73kph
  Mary Stockdale AH Bellynda 10.66kph
  Diana Williams Red Ruby 13.91kph
  Alison Wilson Piecki 13.73kph
  Helen Woollven Rio 11.17kph
    
 Pleasure Lianna Bourne Moon Light Mystery (Monster) 8.67kph
  Pauline Duncan Puzzle 10.06kph
  Felicity Dyson True Blue Marco 9.87kph
  Bill Ebner Troy Fail 
  Christine Finlayson Dudley 10.43kph
  Polly Fraser Glenochar of Mendick 9.60kph
  Deborah Gillan Lou 8.21kph
  Karen Heriot Jack Heriot 10.54kph
  Carol Higgins Just Bob Fail
  Lorna Hogarth Troy 10.20kph
  Joyce Hume Little Fenwick Ben Nevis 8.89kph
  Karen Inkster Connie 10.54kph
  Sheila Irvine Pizzaro 10.20kph
  Catriona Jeffrey Krakur 8.22kph
  Robyn Jones Pippa 11.14kph
  Barbara Jordan Jamie-son Fail
  Anne Kemp Myrkva from Siamber Wen 10.43kph
  Sarah Lovell Emerald Isle Tiffany 8.81kph
  Alison Macdonald Stobthorne Charlie 9.68kph
  Jacqui Macmillan Miss Melody Fail
  Delia Marriott Ro 9.63kph
  Isla McAnany Roxy Music Fail
  Rachel McAnany Kehakuma Fail
  Leah McLuckie Tommy 9.23kph
  Vicky Murdoch Milli 9.23kph
  Jane Nally Beadnell Rosie 8.57kph
  Kathryn Oliver Merry 8.89kph
  Sarah Perkins Romeo 10.17kph
  Moira Pickering Eisor Zhaazeer 8.57kph
  Carol Potter Rhydypandy Olympic Gold 10.26kph
  Lesley Rankin Montereagh Marianne (Mari) 10.06kph
  Jane Robertson Ythan of Caenlochan 10.43kph
  Gillian Rooney Ryefield  Fail
  Alison Seggie Pabbay of Whitefield 8.81kph
  Linzi Shedden Cash Fail
  Margaret Sherriffs   McQueen of Armoury 9.37kph
  Katie Smith Loriot 9.87kph
  Venetia Tester Irish Fox (Paddy) 9.12kph
  Jill Thomson Blackjack Fail
  Mary Vernon Snowie 10.26kph
  Vicki White Klettur 8.22kph
  Lesley Williams Tess 9.12kph
  Catriona Willoughby Lyfting from Solva 9.63kph
  Kim Willoughby  Ess 9.37kph

 

 

Winners of the ER classes of 2015

 FEI120** Lorna Kidson Sheer Bliss 13.17 kph
 FEI80* Suzanne  McConnell Apache Rose 14.22 kph
 120Elevator Jill Calder Silvakhira 11.56 kph
 60ER Grainne Paterson C.S. Kismet 11.98 kph

 

       

 

Winners of the ER classes of 2014

 FEI120** Cari Ann Dark HS Drift  16.1 kph
 FEI80*  Rachel Cratchley Open t’ Offers 14.60 kph
 FEI80*YR Kate Atkinson Hissane Al Azrou  13.60 kph
 160ER Francisca Bakker Aratahnes Aphrodite 15.27 kph
 60ER Iain Paterson Tannasg Primo Dancer 15.58 kph